Sprawdź auto przed zakupem
Identyfikacja pojazdu
Ścieżka diagnostyczna
Sprawdzenie stanu blacharsko lakierniczego
Podpięcie Komputera
Sprawdzenie pełnej geometrii 3D
Sprawdzenie Akumulatora i ładowania
ty decydujesz co mamy sprawdzić, a każda kolejna opcja to koszt jedynie 50zł!
Sprawdzenie auta używanego przed zakupem
Kupno samochodu z drugiej ręki wcale nie jest tak prostą sprawą, jak nam się na początku może wydawać. Dylematami, które pojawią się na naszej drodze podczas zakupu auta używanego będą nie tylko kwestie dotyczące wyboru modelu, rocznika czy koloru, ale także to, jakie faktyczne koszty poniesiemy, jaki jest rzeczywisty przebieg i stan techniczny pojazdu, jaka jest jego historia i gdzie możemy sprawdzić samochód zanim go kupimy. Jak więc wybrać odpowiednią ofertę i dokonać satysfakcjonującego zakupu? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.
Wybór samochodu
Na początek musimy zadecydować, jaki samochód nas interesuje – marka, rocznik, kolor itp. Warto nie odgraniczać się tylko do jednego, ale być otwartym na różne opcje, dzięki czemu będziemy mieli większą szansę na znalezienie właściwego auta.
Po dokonaniu wyboru należy sprawdzić, jaka jest cena pojazdów w danej grupie. W przypadku samochodów z Polski można to zrobić sprawdzając ceny na portalach dedykowanych sprzedaży i kupnie aut używanych. Będzie wtedy wiadomo, jaka jest średnia cena danego modelu i jeżeli pojawi się wyjątkowo ,,atrakcyjna” oferta powinna zapalić nam się czerwona lampka ostrzegawcza.
Nieco większy problem pojawia się, gdy chcemy dokonać zakupu samochodu zza granicy. W tym przypadku można sprawdzić ceny na zagranicznych serwisach i przeliczyć je na złotówki. Jednakże bardzo ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest doliczenie do tej ceny podatku VAT i akcyzy. Dzięki temu poznamy rzeczywisty koszt zakupu.
Należy również uważać na wyjątkowo atrakcyjne oferty aut zza granicy na polskich portalach, gdyż bardzo często wiąże się to z nieopłaceniem podatku VAT i akcyzy przez sprzedającego i to niestety my jako nowi właściciele auta będziemy mieć problemy z Urzędem Skarbowym.
Aby uniknąć takich nieprzyjemności warto poprosić o numer VIN pojazdu. Jeżeli sprzedawca nie ma nic na sumieniu, udostępni go bez żadnego problemu. Mając ten numer możemy sprawdzić pojazd w systemie Zefir 2 i potwierdzić opłacenie akcyzy ( powinna być opłacona w ciągu 30 dni od daty sprowadzenia auta ). Powinniśmy też poprosić o dowód opłaceniu podatku VAT.
To niestety nie są jedyne koszty, z którymi należy się liczyć przy zakupie używanego samochodu. Po jego zarejestrowaniu trzeba będzie je ubezpieczyć oraz zapłacić podatek od zakupu.
Zaleca się też, aby w takim samochodzie wymienić napęd rozrządu, wszystkie płyny eksploatacyjne (olej silnikowy, olej przekładniowy, płyn wspomagania, płyn hamulcowy), wszystkie filtry, przeprowadzić serwis klimatyzacji, a także zdezynfekować wnętrze kabiny i wyprać tapicerkę. Mogą również pojawić się niespodziewane problemy i samochód będzie mógł wymagać napraw, zakupu nowego kompletu opon, wykonania regulacji (regulacja geometrii zawieszenia ) – te wszystkie rzeczy również należy brać pod uwagę przy zakupie.
Wybór sprzedawcy
Auto możemy zakupić od tak zwanych handlarzy, w komisach samochodowych lub od osób prywatnych. Należy uważać, gdyż niektóre komisy czy handlarze sprowadzają auta bardzo mocno eksploatowane – taksówki, samochody przedstawicieli handlowych, pojazdy uszkodzone, powypadkowe, często sprzedawane po wypadkach przez firmy ubezpieczeniowe. Warto w tym przypadku bardzo dokładne sprawdzić takich sprzedawców kierując się również opiniami byłych klientów.
Kupno samochodu od osoby prywatnej może także wiązać się z pewnym ryzykiem oszustwa, ale najczęściej są to samochody kupowane od właściciela, który użytkował pojazd, a nie od pośrednika.
Przebieg samochodu i stopień jego zużycia
Nie zawsze większy przebieg jest czymś gorszym od mniejszego. Samochód eksploatowany ciągle w mieście będzie mieć mniejszy przebieg od tego, które jeździło w długie trasy, ale będzie bardziej zużyte.
Przebieg mówi nam także o tym, jakie koszty będziemy musieli ponieść. Dlatego też nieuczciwi sprzedawcy zatajają prawdziwy przebieg, dając klientowi złudną nadzieję, że w długim czasie nie będzie musiał wykonywać żadnych napraw w samochodzie.
Eksploatacja auta
Należy dowiedzieć się, kto używał samochodu, gdyż generalnie inaczej użytkuje samochód starszy pan, a inaczej dwudziestoletni chłopak ( chociaż oczywiście są wyjątki 🙂 ).
Dobrze jest również posiadać wiedzę, gdzie auto było eksploatowane – w mieście, na trasach, na dziurawych drogach, gdyż dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak duży jest stopień zużycia silnika i wielu podzespołów np., sprzęgła czy zawieszenia.
Bardzo ważną wiedzą jest również to, czy auto było garażowane albo choć trzymane pod wiatą lub zabezpieczone pokrowcem. Od tego na przykład zależy jak szybko zacznie schodzić lakier bezbarwny.
Samochód bezwypadkowy czy po wypadku
Oczywiście samochód po wypadku można naprawić, ale takie usługi są kosztowne i czasami są nawet wyższe niż wartość pojazdu na przykład, gdy trzeba zamontować nowe poduszki powietrzne.
Wielu nieuczciwych sprzedawców wykonuje tak zwane naprawy na szybko używając najtańszych części pozyskiwanych często z demontażu innych pojazdów. Użycie dużej ilości środków chemicznych umożliwia maskowanie wycieków z wielu układów np., smarowania, wspomagania, chłodniczego, a także wyciszać silnik i zmniejszać na jakiś czas zużycie oleju. Za pomocą elektronicznych emulatorów można oszukać komputer, który steruje silnikiem i pozoruje poprawne działanie wyciętego filtra cząstek stałych, sond lambda czy układu SCR.
Kupujący może jednak ustrzec się przed takimi oszustwami. Najlepszym sposobem jest sprawdzenie numeru VIN auta, gdyż pozwala on przekonać się, czy samochód figuruje w rejestrach aut kradzionych, czy zostało wypłacone jakiekolwiek ubezpieczenie z powodu szkody danego pojazdu, a na stronie historiaszkod.pl można za darmo dowiedzieć się, czy auto miało kiedykolwiek jakieś szkody.
Oględziny
Kiedy już sprawdziliśmy wszystkie dane, które są dostępne siedząc przed ekranem komputera, pora zobaczyć samochód na żywo.
Po pierwsze umawiamy się ze sprzedawcą w ciągu dnia, tak aby w słonecznym świetle móc obejrzeć samochód, a nie po ciemku pod jedną jedyną latarnią. Tylko wtedy będziemy mogli zauważyć na przykład inne kolory lakieru na karoserii czy nieudolne szpachlowanie. Należy przyjrzeć się również ogumieniu.
Następnie należy poprosić o dowód rejestracyjny i sprawdzić, czy numer VIN zgadza się z tym na tabliczkach i naklejkach, czy nie było przy nich żadnej manipulacji, co może oznaczać na przykład przebicie numeru, gdyż auto jest kradzione.
Kolejną rzeczą jest sprawdzenie, czy wszystko działa – światła, wycieraczki, klimatyzacja, opuszczanie i podnoszenie szyb itd.
Istotną rzeczą jest również obejrzenie tego, co pod maską. Warto spytać się, kiedy ostatnio był wymieniany olej. Należy sprawdzić, czy nie ma jakiś wycieków oleju lub innych płynów eksploatacyjnych.
I na koniec należy odpalić silnik i posłuchać, jak chodzi i sprawdzić, czy z rury wydechowej nie wydziela się jakiś szary, niebieski lub ciemny dym.
Stan techniczny samochodu
Gdy po oględzinach stwierdzamy, że auto nam odpowiada, warto na sam koniec przeprowadzić kontrolę rzeczywistego stanu technicznego pojazdu. Jest to już jednak zadanie dla specjalistów. Warto w tej kwestii wybrać sprawdzoną i rzetelną stację diagnostyczną. Tam profesjonaliści dokonają kontroli grubość powłoki lakierniczej za pomocą profesjonalnego miernika, przeprowadzą jazdę próbną, sprawdzając poprawność pracy układu kierowniczego, wspomagania, układu hamulcowego i zawieszenia, dokonają oględzin wnętrza pojazdu, sprawdzą działanie elektroniki i klimatyzacji, dokonają inspekcji komory silnika, sprawdzając, czy nie ma wycieków płynów eksploatacyjnych. Przeprowadzą równię za pomocą urządzeń diagnostycznych badania podwozia. Po zakończeniu sprawdzenia stanu technicznego pojazdy stacja diagnostyczna wystawi raport o stanie auta i opinię danym pojeździe. Jest to najszybsza, najwygodniejsza i najpewniejsza metoda na weryfikację rzeczywistego stanu technicznego samochodu, który chcemy zakupić.
Tego typu usługę na najwyższym poziomie zapewnia Stacja Kontroli Pojazdów Dunajscy w Nadolicach. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i profesjonalizmowi naszych diagnostów każdy kierowca dokona właściwego wyboru i długo będzie cieszył się zakupem nowego auta.